II wojna światowa
Treść
I.PRZYCZYNY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
Wybuch II wojny światowej był uwarynkowny różnorodnymi czynnikami. Traktaty pokojowe zawarte po I wojnie nie tylko nie usunęły sprzeczności, ale spowodowały nowe. Wielki kryzys gospodarczy w latach 1929-1933, naruszył układ społeczny, wpłyną na rozwój faszyzmu i narodowego socjalizmu, a w konsekwencji doprowadził do ukształtowania się dwóch ośrodków agresji-Niemiec i Włoch w Europie oraz Japonii. Bezpośrednie niebezpieczeństwo dla pokoju wynikało z odwetowych dążeń Niemiec zmierzających do przekreślenia traktatu wersalskiego i do podboju Europy. W 1936r. udzieliły zbrojnego wsparcia gen.Franko w walce z ustrojem republikańskim w Hiszpanii. W marcu 1938r. dokonały aneksji(przyłaczenia) Austrii, a w październiku tego roku zajęły czeskie Sudety. W roku 1939 podporządkowały sobie Słowację, a następnie dokonały zaboru Czech i Moraw.
Wobec Polski-połączenie Wolnego Miasta Gdańska do III Rzeszy, budowę autostrady eksterytorialnej między zachodnią częścią Niemiec, a Prusami Wschodnimi. W odpowiedzi na te żądania minister Bek W imieniu rządu polskiego określił granice ustępstw jakich nie powinien przekroczyć rząd suwerennego państwa-,, My Polacy nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedyna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor.”
Polska zaczęłą przygotowywać się do wojny, choć potencjał militarny II Rzeczypospolitej budowany od roku 1918 był średnio czterokrotnie niższy niż niemiecki.
II. WYBUCH II WOJNY ŚWIATOWEJ
O świcie 1 września 1939r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyy granice Polski. Armia polska stawiała zacięty opór, broniły się najbardziej wysunięte placówki w Gdyni w Gdańsku i Helu. Szczególnym bohaterstwem wsławili się obrońcy Westerplatte, Poczty Gdańskiej. Korzystny układ granic i Duzy udział jednostek zmechanizowanych umożliwiły wojskom niemieckim szybkie dotarcie do centrum kraju. W siódmym dniu wojny Niemcy dotarli pod Warszawę. Jdnocześnie na tyłach armii niemieckiej gen. Tadeusz Kutrzeba zebrał rozproszone oddziały i niespodziewanie uderzył na wroga. Przez cztery dni trwała największa- w komanii wrześniowej bitwa nad Bzurą. Po pokonaniu wojsk polskich Niemcy rozpoczęli oblężenie stolicy. Obroną Warszawy kierował gen. Czuma, ale prawdziwym przywódcą w oblężonym mieście był bohaterski prezydent stolicy Stefan Starzyński.
Warszawiacy budowali barykady, oddawali żywność na potrzeby wojska. Po przeszło dwóch tygodniach obrony 28 września Warszawa musiała się poddać. Dnia 17 września 1939r., gdy jeszcze walczyła stolica, gdy ciężkie boje toczone pod Lwowem, na Helu i całej Lubelszczyźnie wojska radzieckie napadły od wschodu na Polskę. Dnia 22 września padł Lwów ostrzeliwany przez Niemców i Armię Czerwoną. Wojska nieprzyjacielskie okrążyły też oddziały polskie na Lubelszczyżnie. W ostatniej bitwie tej kampanii od 2-5 października pod- Kockiem armia niemiecka wspomagana przez lotnictwo radzieckie pokonała zgrupowanie gen. Kleberga. W wyniku działań wojennych zginęło ok. 200 tys. Obywateli polskich. Niemcy wzięli do niewoli ok. 300 tys. Żołnierzy i oficerów, Rosjanie ponad 200 tys. W wojnie z Polską Niemcy stracili ok. 60 tys. Żołnierzy, 1100 czołgów i samochodów pancernych, 750 samolotów i wiele innego sprzętu.
Wojna w 1939r. zakończyła się klęską militarną Polski, lecz wysiłek żołnierzy i całego narodu nie poszedł na marne,choćby dlatego, że mocno nadwyrężona armia niemiecka nie mogła wykonywać swoich planów, nie mogła walczyć z państwami zachodnimi.
Wiosną 1940r. Niemcy napadły na Danię i Norwegię, następnie na Belgię, Holandię i Francję. Wszystkie te kraje znalazły się pod okupacją niemiecką.
III.
W pierwszych dniach sierpnia 1940r. rozpoczęła się bitwa o Anglię. Niemcy rzuciły do walki prawie wszystkie swoje samoloty, atakując porty, lotniska, ośrodki przemysłowe. Chociaż Anglia miała mniej samolotów, ich obrona przeciwlotnicza była dobrze zorganizowana i bardzo skuteczna. Niemcy hitlerowskie przegrały tę bitwę i po trzech miesiącach zrezygnowały z planu inwazji. To była ich pierwsza klęska militarna, a zarazem ważne przełomowe wydarzenie w tej wojnie.
22 czerwca 1941r. Niemcy napadły na Związek Radziecki. W tym samym dniu Wielka Brytania i inne państwa zachodu wyraziły gotowość współpracy ze Związkiem Radzieckim.W ten sposób powstała koalicja antyhitlerowska. Należała do niej również Polska. Powodzenie w wojnie z ZSRR dopisywało Niemcom tylko przez pierwsze miesiące. W grudniu 1941r. ponieśli porażkę pod Moskwą. Przełomowe znaczenie w tej wojnie miała bitwa pod Stalingradem. Armia niemiecka poniosła tu klęskę na początku lutego 1943r., i odtąd Niemcy byli wypierani z terenów okupowanych. Wojna już wówczas objęła znaczne obszary świata. Walki toczyły się w Europie, w Azji i Afryce Północnej. Wszędzie po pierwszych sukcesach państwa faszystowskie zaczęły ponosić klęskę. Latem 1944r. II wojna światowa weszła w swą końcową fazę. Zostało wykonane wielkie uderzenie strategiczne na Niemcy hitlerowskie, po raz pierwszy w tej wojnie prowadzone z kilku kierunków. W wyniku tego uderzenia wojsk sprzymierzonych, Niemcy zostały ku swoim granicom. Wiosną 1945r. od zachodu zbliżały się do Brelina wojska angielskie, amerykańskie, francuskie, a od wschodu wojska sowieckie. Potężna armia niemiecka została wzięta w kleszcze sojuszników i rozbita. Przestała istnieć kiedy nastąpiło spotkanie żołnierzy radzieckich i amerykańskich na terenie Niemiec. To historyczne wydarzenie nastąpiło 25 kwietnia 1945r. nad Łabą. 2 maja Berlin stolica Niemiec, została zdobyta przez wojska radzieckie i polskie.
8 maja 1945r. przedstawiciele niemieckich sił zbrojnych podpisali akt kapitulacji. Wreszcie po sześciu latach najstraszniejszej w dziejach świata wojny na wszystkich frontach wstrzymano walki.
Atak USA na Hiroszimę i Nagasaki zakończyły II wojnę światową 2 września 1945r., w której zginęło 50 mln żołnierzy.