Przejdź do treści
Filozofia-mądrość-nauka-dyskusje
Przejdź do stopki

Geneza miasta

Treść

 

Miasto-początki Starego Sącza

1.Jakie warunki składają sie na dobrą lokację miasta?

       Istnieje wiele czynników warunkujących założenie miasta bądź osady we wczesnym średniowieczu. Głównym czynnkiem jest niewątpliwie dogodne położenie wynikające z topografii terenu. W dawnych czasach rzeki były głównym szlakiem komunikacji. Być może to właśnie tym kierowali się nasi przodkowie, którzy mogli też mieć na uwadze dość żyzną glebę, obfitość ryb oraz obronność wynikającą z pagórkowatego terenu.

2.Jak mogło wyglądać pierwotnie nasze miasto?

    Prawdopodobnie było to kilka chat zamieszkiwanych przez rolników lub rybitwy(rybaków). Z czasem w miare jak powiększała się liczba zabudowań oraz wzrastała populacja osadę postanowiono otoczyć murem obronnym. Mógł istnieć także inny czynnik decydujący o wybudowaniu struktur obronnych, np. napady rabunkowe. Można rzec iz pierwotnie rozrastająca się i dobrze prosperująca gospodarczo osada obwiedziona była wałem drewniano-ziemnym o tzw. konstrukcji skrzyniowej. Polegało to na wbudowaniu w konstrukcję drewnianych skrzyń wypełnionych ziemia żwirem i kamieniami, które miały za zadanie stabilizować całość oraz stanowiły rdzeń i środek ciężkości wału. Do takiej osady prawdopodobnie prowadziła tzw. wieża bramna, kilku kondygnacyjna, stanowiąca doskonała ochronę dla wrót osady. Budownictwo słowiańskie z okresu prawdopodobnego powstania osady o nazwie Sącz zakładało koncepcję kratownicy tzw. brony, zbudowanej z kutego żelaza lub drewna.

 

Wraz z biegiem czasu koncepcje architektoniczne i obronne zmieniały się a Stray Sącz stracił na znaczeniu handlowym i obronnym. Prawdopodobnie w okresie dojrzałego średniowiecza miasto nie miało złożonych struktur obronnych. Dwoma jakby fortami z założenia spełniającymi funkcje obronne i religijne były klasztor siótr Klarysek oraz klasztor Franciszkanów. O nieobronności miasta świadczą zapiski na temat wielokrotnej grabieży i pożarów.

6690